Co stanowi nie tylko o naszej lecz także o naszych dzieci przyszłości?
O przyszłości każdego, młodszego czy starszego, stanowi rozwój, czyli inwestycja pieniędzy, czasu i sił w rozwojowe oraz/czyli twórcze działania. W mojej perspektywie są to działania, dzięki którym rozwijam się sama i dzięki którym wpływam na rozwój innych osób. Nauka to mój nawyk 😊
Obroniłam w lis. 2023 r. stopień Black Belta z Lean Six Sigma, która jest koncepcją zarządzania odnoszącą się do unikania strat i marnotrawstwa. Postanowiłam, iż stworzę autorski projekt Lean dla dzieci i w ten sposób powstał notes dla dzieci pt. „LEMka w Żywiole Oszczędzania”. Uważam, że w czasie po pandemii i w trakcie kryzysu warto uczyć dzieci (a przy okazji siebie 😊), podejścia Lean.
Czy warto od małego uczyć dzieci dobrych nawyków?
Jaki dobry nawyk wprowadziłeś jakiś czas temu w swoje życie i jaki on owocuje do dziś? Ja minimum raz w tygodniu ćwiczę jogę, co dało mi wyciszenie umysłu, lepszą koordynację ciała, głębsze wyczucie ciała, a to wszystko daje synergicznie zdrowie w ciele i umyśle 😊
Dobre nawyki, do których motywuje LEMKA, a które zaowocują w przyszłości dzieci dotyczą między innymi:
- OSZCZĘDZANIA (czasu, pieniędzy, zdrowia, itp.).
- UNIKANIA MARNOTRAWSTWA: czasu siedząc godzinami przed TV, pieniędzy (kupując kolejnego hot-doga), zdrowia (pijąc kolejną coca-colę), itp.
- OCHRONY ŚRODOWISKA: sortując i wyrzucając we właściwe miejsca śmieci, zwracając uwagę rodzicowi, że nie chce czuć dymu papierosów w mieszkaniu, itp.
- ZDROWIA: nawyki oszczędzania pieniędzy w wyniku rezygnacji z zakupu np. napojów gazowanych, a także szukania zdrowego środowiska w otoczeniu, to także cecha zdrowego nawyku.
Czy do dobrych nawyków zaliczymy także upodobanie do SZTUKI?
Uważam, że zdecydowanie tak. To sztuka wpłynęła na moją zaradność i stopniowo kształtowaną pewność siebie. Sztuka wpłynęła na fakt, że śpiewam często „Kocham Cię życie”, mimo napotkanych wcześniej nieszczęśliwych zdarzeń (więcej w artykule https://lem24.com/ogolne/nietypowa-historia/ ).
Doświadczam wciąż podróży związanych z różnego rodzaju sztuką:
- MUZYKA: Uczyłam się w szkole podstawowej gry na keyboardzie. W COVID zamknięciu rozpoczęłam naukę gry na skrzypcach. Kocham tańczyć, od lat uprawiając tę sztukę w tańcu towarzyskim, na eventach muzyki elektronicznej. Muzyka daje mi wolność, radość, piękno.
- LITERATURA: Uwielbiałam czytać od najmłodszych lat. Choć zbyt wiele lektur, tych z lat szkoły podstawowej i liceum nie pamiętam – przez ciężki wypadek, jakiego doznałam w wieku 18 lat. Wstrząs mózgu, śpiączka wpłynęły na to, że nie wiedziałam kim jestem, straciłam pamięć. To upodobanie do czytania pozostało i to czytanie dało mi jasność umysłu, pobudzenie kreatywności oraz własnej twórczości. Literatura dała także spokój na duszy, bo wiem, jak wygląda świat, wiem kim jestem i na czym polega życie.
To dzięki SZTUCE moje ciało i moja dusza o wypadku nie pamiętają. - TEATR: Pierwsza obejrzana przeze mnie sztuka teatralna to był czas szkoły podstawowej. Niestety jako dziewczyna mieszkająca na wiosce, rzadko doświadczałam tej sztuki. Odkrywam ją niesamowicie mieszkając w Warszawie.
- ARCHITEKTURA: Struktura i wnętrza budynków wzbudziły moje zainteresowanie po pierwszej singiel podróży w kierunku Egiptu. Był to czas świeżo po studiach, a gdybym miała cofnąć czas i ponownie wybierać studia magisterskie – byłby to kierunek związany z architekturą bądź budownictwem 😊Uwielbiam architekturę baroku i dlatego wracam często do Rzymu 😊
- MALARSTWO: Długo nie rozumiałam tej sztuki. Przypuszczam, że dlatego iż późno zaczęłam jej doświadczać. Pierwsze wow nastąpiło w Louvre i od tego momentu zaczęłam rozumieć przekaz tej sztuki. Uważam, że rozumienie malarstwa – jeśli nie studiuje się go wnikliwie i na bieżąco – następuje w dłuższym czasie zapatrzenia. Trzeba zobaczyć wiele, aby wreszcie ten wyjątkowy obraz do nas przemówił. Zgadnij jaki obraz do mnie przemówił? 😊
Malarstwo daje mi największą zadumę i jednocześnie najgłębsze wyciszenie.
- Co łączy wymienione wyżej punkty? Napisz w komentarzu – właściwa odpowiedź daje nagrodę 😊
Co daje rozwój przez sztukę?
- AKTYWNY UMYSŁ, neurony uwielbiają sztukę – obserwowanie sztuki może stymulować tworzenie nowych ścieżek neuronowych i sposobów myślenia.
- KREATYWNOŚĆ, która kształtuje życiową zaradność. Sztuka szczególnie malarska, daje poczucie smaku kolorów, a poprzez to odejście od szarości dnia. Sztuka według mnie pozwala koncentrować się na zdrowiu nie na dolegliwościach.
Kreatywność: kompetencja polegająca na wydajnym tworzeniu, ewaluacji i doskonaleniu pomysłów, które mogą zaowocować powstaniem oryginalnych i efektywnych rozwiązań, rozwojem wiedzy oraz wpływem na wyobraźnię [1].
- NADAJE SENS NASZEMU ŻYCIU I ZROZUMIENIE ŚWIATA.
- DAJE GŁĘBSZE ZROZUMIENIE NASZYCH EMOCJI.
- KREUJE NASZĄ SAMO-ŚWIADOMOŚĆ I OTWIERA NAS NA TWORZENIE oraz EKSPERYMENTY.
- UMOŻLIWIA POZNANIE SIEBIE I ODPOWIEDŹ NA PYTANIE KIM JESTEM.
- ZDROWIE zarówno fizyczne, jak i przede wszystkim psychiczne. Dowodem na to jest między innymi arteterapia, jakiej doświadczyłam po dwóch wypadkach, po operacjach kolana oraz w depresji. To życie w sztuce dało i wciąż daje mi zdrowie.
Przez otwarcie na siebie, delektowanie się sztuką daje spokój, wyciszenie, zjednoczenie. Tym bardziej jest to piękne, kiedy sztuki doświadcza się wraz z najbliższą rodziną, ze znajomymi.
- PIĘKNO ŻYCIA, BO DLA MNIE ŻYCIE JEST SZTUKĄ ROZWOJU, A SZTUKĄ JEST DOBRZE ŻYĆ.
Dlaczego zatem warto zainwestować w warsztaty dla Twojego dziecka, czy w warsztaty z Twoim dzieckiem, które wpływają na upodobanie sztuki, rozbudzenie kreatywności oraz twórczości?
1. Warsztaty to motywujący do nauki sztuki konkurs, a także test wyobraźni.
2. Warsztaty dają możliwość odkrycia intelektualnych zasobów.
3. Dziecko poprzez twórczość ujawnia i uświadamia sobie swoje potrzeby, przeżycia, sposób myślenia, wartościowania, a także sposoby odnoszenia się do siebie i świat [2]. Dziecko podczas warsztatów nauczy się istoty odkrywania wielu różnych rozwiązań.
4. Dziecko pozna przykłady różnorodności, a także współpracy w różnorodności.
5. Warsztaty dają możliwość zawarcia nowych znajomości.
Rodzicu, nauczycielu, stwórzmy twórczy projekt razem 😉
Zapraszamy do kontaktu!
Więcej na temat projektu także w publikacjach:
https://calisia.pl/przylacz-sie-do-projektu-pt-kreatywnosc-naszych-dzieci,60960
https://glosmordoru.pl/najnowsze-wydanie/
LEM = Lean Effective Management😊
W artykule ujęłam publikacje:
[1] J. Fazlagić Szkoła przyjazna kreatywności. Czynniki sukcesu, Difin, Warszawa 2023.
[2] E. A. Zwolińska, Edukacja kreatywna, wyd. Akademii Bydgoskiej, Bydgoszcz.