Straty = Możliwości
Analiza statystyczna jest ściśle powiązana z koncepcją Six Sigma (POPRAWA PROCESU). Six Sigma wywodzi się ze statystycznej kontroli jakości w produkcji, która pomaga zidentyfikować problem, zmierzyć problem, ogranicza zmienność w procesie, ukierunkowuje do stabilności procesu. Six Sigma ma na celu głównie trafienie w specyfikację klienta ( jakość, dostawa, koszt, wydajność )
i wypracowanie stabilności czyli poziomu sigma. To wszystko następuje przy zmniejszeniu kosztów oraz inwestycji kapitałowych firmy.
Co ważne, mierzenie problemu jest tutaj dokonywane z zastosowaniem analizy statystycznej, która bazuje w pierwszej kolejności na postawieniu hipotez dotyczących zjawiska, a dalej liczbowym zobrazowaniu tegoż badanego (często feralnego) procesu. Natomiast w drugiej kolejności, wskazane dane liczbowe, zależności między nimi zostają zobrazowane wykresami. Jakie z tego korzyści? Otóż składa się na nie:
- Sprawna oraz czytelna weryfikacja postawionych hipotez.
- Wyraźne zobrazowanie procesu poprzez analizę pozyskanych danych.
- Wyszukanie zależności między wybranymi czynnikami procesu, a także otrzymanymi wynikami.
- Możliwość wysunięcia konkluzji na temat strat – odchyleń, a także
- kierunków zmian – możliwości.
Analiza statystyczna może zostać wykorzystana do różnego rodzaju danych, zarówno liczbowych, jak i jakościowych. Dane mierzalne i jakościowe mogą pochodzić ze różnych branż, produkcyjnych i usługowych. Co istotne, analizy statystyczne wykorzystywane w badaniach (Lean) Six Sigma dają możliwość ustalania prognoz zjawiska.
Rozszerzeniem koncepcji Six Sigma jest Lean Management. Lean wyszukuje marnotrawstwa, ogranicza poprzez to straty, daje możliwość szybkich działań doskonalących, a poprzez to przyspiesza proces redukując jego złożoność. Integracja Six sigma z Lean umożliwia zwiększenie szybkości procesu. Lean oraz Six Sigma to koncepcje komplementarne, a w konsekwencji przyszłościowe!
LICZYMY – MIERZYMY – ANALIZUJEMY – ZMIENIAMY!
#analizastatystyczna #sixsigma #leanmanagement #leansixsigma
[1] D. Szwabe, Materiały szkoleniowe studiów Lean Six Sigma Black Belt, Politechnika Gdańska, Gdańsk, paź. 2019.